Osiem inteligencji

| 0 comments

Aby efektywnie dążyć do wyznaczonego przez siebie celu i znaleźć w życiu swoje pasje, dzięki którym będziemy mogli czerpać radość i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności powinniśmy poświęcić chwilę, aby zajrzeć w głąb siebie.

Zainteresowania i zachowania każdego człowieka cechuje dominacja jednego z ośmiu typów inteligencji wielorakich. Zostały one zbadane i określone przez amerykańskiego psychologa i neurologa – Howarda Gardnera.

Zakłada on, że człowiek posiada wszystkie typy inteligencji, jednak tylko niektóre z nich są u danej osoby dominujące. Wszystkie inteligencje, są jednak równoprawne , potrafią ze sobą współpracować i można rozwinąć.

Poniżej znajdziesz opisy każdego z typów inteligencji.

Inteligencja językowa, czyli „Mistrzowie słowa”

 Charakterystyka:

Będąc obdarzony typem inteligencji językowej charakteryzujesz się zamiłowaniem do pisania i czytania oraz chęcią poszerzania słownictwa  poprzez gry, zabawy i „łamańce językowe”.

Zamiłowanie do języków obcych jest najbardziej dominująca cechą w tej sferze inteligencji. Oznacza to, że, łatwo zapamiętujesz słowa znajdując własne strategie efektywnego uczenia się. Nie jest dla Ciebie problemem uczenia się kilku języków naraz. Twoje zeszyty są zawsze pełne notatek i skrótów myślowych. Potrafisz  trafnie argumentować  i nie boisz się wyrażać własnego zdania na dany temat, a oprócz tego zwracasz uwagę na znaczenie i budowę słów. Najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu jest dla ciebie  czytanie książek , opowiadanie historii w sposób twórczy lub odtwórczy.  Potrafisz słuchać  opowieści i relacji innych oraz jesteś  wrażliwy na piękno muzyki i dźwięki otaczającego cię świata.

 Sposoby rozwijania inteligencji językowej:

 – czytanie książek z różnych obszarów i rodzajów literatury

– gry i zabawy słowne takie jak scrabble, krzyżówki, wisielec, państwa – miasta,

– rozwiązywanie zagadek

– częste korzystanie ze słownika przy pisaniu prac lub przy grach i zabawach słownych

– spróbowanie opowiedzenia przeczytanej książki lub artykułu  i próba samodzielnego zadawania pytań typu „dlaczego”

– zachęcanie do samodzielnego napisania opowiadania, wiersza a może nawet własnej książki

– próba opisania postaci z filmu lub bajki – jej wygląd zewnętrzny , sposób zachowania się dodając do tego własny komentarz

 Inteligencja wizualno-przestrzenna, czyli „ Mistrzowie wizualizacji”

 Charakterystyka:

Jesteś osobą, której wizualizacja pomaga w rozumieniu świata. Masz niezwykle rozwiniętą inteligencję przestrzenną i z pewnością  zawsze potrafisz trafić do wyznaczonego przez Ciebie miejsca. Aby coś lepiej zrozumieć lub zinterpretować , starasz się to sobie wyobrazić.  Dzięki temu łatwo przypominasz sobie to, czego się nauczyłeś. Jesteś niezwykle wrażliwy na szczegóły oraz masz rozwiniętą i bogatą wyobraźnię, dzięki czemu  dużo rysujesz i najczęściej przedstawiasz swoje pomysły w sposób graficzny.

 Sposoby rozwijania  inteligencji wizualno–przestrzennej:

– uczęszczanie na zajęcia plastyczne i rozwijanie różnych technik rysowania

– składanie modeli, układanie puzzli

– słuchanie muzyki klasycznej – Beethoven, Mozart

– przedstawianie usłyszanej muzyki lub dźwięku w formie obrazu

–  wyobrażanie sobie wypraw po różnych miejscach  geograficznych

– przy uczeniu się języków obcych korzystanie ze słowników obrazkowych

 Inteligencja muzyczna , czyli  „Mistrzowie dźwięków”

 Charakterystyka:

Będąc obdarzony inteligencją muzyczną najlepiej poznajesz i rozumiesz świat poprzez rytm i melodię. Lubisz słuchać różnych typów muzyki i często podczas słuchania nucisz,  śpiewasz lub wystukujesz rytm. Łatwo odróżniasz poszczególne  elementy muzyczne oraz potrafisz je ponownie odtworzyć. Nie masz jednak podzielnej uwagi i potrafisz skoncentrować się tylko na jednej rzeczy. Potrafisz również rozpoznać, czy dany dźwięk został zagrany lub zaśpiewany poprawnie czy też niewłaściwie.

Sposoby rozwijania  inteligencji muzycznej:

– zwracanie uwagi na akcent wyrazowy i zdaniowy  podczas czytania oraz wyszukiwanie wyrazów dźwiękonaśladowczych (tzw. onomatopei)

– próbowanie układania historii za pomocą usłyszanych dźwięków

– układanie piosenek, wierszy lub rymowanek, również podczas uczenia się nowych słówek lub regułek, których zapamiętanie sprawia problem

– słuchanie różnego rodzaju muzyki

– opowiadanie jaki rodzaj muzyki został zastosowany w danej scenie filmu  lub sztuki teatralnej

Inteligencja fizyczna, czyli „ Mistrzowie ruchu i koordynacji”

Charakterystyka:

Najlepiej rozumiesz świat poprzez ruch i dotyk. Bardzo dużą i istotną rolę odgrywa dla Ciebie środowisko.  Gdy masz możliwość poszerzania swojej wiedzy z zakresu biologii i rozwiązywania, często niełatwych zagadek biologicznych – jesteś w swoim żywiole. Bez trudu posługujesz się kilkoma przedmiotami na raz i lubisz spędzać aktywnie czas wolny, biwakując, jeżdżąc na rowerze lub tańcząc. Jesteś osobą, dla której siedzenie w jednym miejscu jest równoznaczne z marnowaniem czasu. Lubisz i potrafisz dobrze kalkulować i liczyć.

Sposoby rozwijania  inteligencji fizycznej:

– gra w kalambury

–  wymyślanie gier ruchowych

– żonglowanie piłeczkami

– nauka tańca, pływania lub jakiejś innej dyscypliny sportowej

Inteligencja matematyczna, czyli „ Mistrzowie logicznego myślenia”

Charakterystyka:

Jesteś uporządkowany, systematyczny i pilny. Precyzyjnie wykonujesz wszystkie powierzone Ci zadania. Dokonujesz szybkich pamięciowych kalkulacji i lubisz gry wymagające logicznego myślenia. Szybko rozwiązujesz zadania i problemy matematyczne. Rozumiesz świat poprzez ciągi wydarzeń. Racjonalnie stawiasz sobie cele i konsekwentnie do nich dążysz.

Sposoby rozwijania  inteligencji matematycznej:

–  majsterkowanie i budowanie przedmiotów lub obiektów wymagających korzystania z instrukcji

–  gra w szachy, warcaby, kółko i krzyżyk, kierki  i gry strategiczne

–  wyciąganie wniosków z dyskusji, obejrzanego filmu lub sztuki teatralnej

–  rozwiązywanie zadań matematycznych ze wzrastającym stopniem trudności

Inteligencja interpersonalna, czyli „ Mistrzowie empatii”

Charakterystyka:

Lubisz nawiązywać kontakt z innymi ludźmi i uczysz się patrząc na świat z ich punktu widzenia.  Potrafisz okazywać emocje i rozumiesz intencje rozmówcy. Charakteryzują Cię zdolności przywódcze, organizatorskie  i umiejętność negocjacji. Łatwo znajdujesz kompromis do trudnej  i skomplikowanej sytuacji. Wykazujesz się asertywnością i jasno określasz swoje  potrzeby. Potrafisz podejmować szybkie i konsekwentne decyzje.

Sposoby rozwijania  inteligencji interpersonalnej:

– opisywanie uczuć przedstawionej na zdjęciu osoby, poprzez obserwację jej postawy i mimiki.

– dokonywanie refleksji  podczas oglądania filmu, czytania książki  lub rozmowy z drugą osobą, i komentowanie zaobserwowanego wydarzenia zadając sobie pytanie, dlaczego dana osoba postąpiła tak a nie inaczej

–  znajdywanie przeciwnych argumentów do danej dyskusji

– wyrażanie własnych opinii

– pytanie o uczucia innych

Inteligencja intrapersonalna, czyli „Mistrzowie samodyscypliny”

Charakterystyka:

Patrzysz na świat wyłącznie ze swojego punktu widzenia. Cechuje Cię wewnętrzna motywacja i samodyscyplina w osiągnięciu danego celu.  Lubisz pracować w samotności, realnie oceniając własne słabości i umiejętności. Lubisz podejmować ryzyko, ale wiesz również jakich sytuacji powinieneś unikać. Potrafisz ponosić odpowiedzialność za swoje zachowanie, wyciągasz wnioski oraz słuchasz rad i opinii innych.

Sposoby rozwijania  inteligencji intrapersonalnej:

–  stawianie sobie nowych celów

– wykonywanie zaplanowanych prac we własnym tempie

– znalezienie swojego „domowego zacisza”

– uczenie się na błędach

–  dokładne planowanie swojej pracy

– prowadzenie pamiętnika lub dziennika w celu zapisywania własnych myśli

Inteligencja przyrodnicza, czyli „Mistrzowie ekologii”

Charakterystyka:

Najlepiej rozumiesz świat obserwując otoczenie, w którym się znajdujesz. Przywiązujesz dużą wagę do przyrody i ekologii. Lubisz prace ogrodnicze i przebywanie na świeżym powietrzu. Szybko zapamiętujesz gatunki roślin i zwierząt i masz chęć poznania ich różnorodności. Potrafisz klasyfikować przedmioty ze względu na ich rodzaj, jakość i przydatność.

Sposoby rozwijania  inteligencji przyrodniczej:

– czytanie książek, leksykonów i oglądanie filmów przyrodniczych

– częste wychodzenie na spacery i przebywanie na świeżym powietrzu

– obserwowanie przyrody

–  szukanie informacji na temat nowo poznanego gatunku roślin i zwierząt

Dopasowując swój własny typ inteligencji pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, co podkreśla Gardner w swojej teorii: „ (…)nie ma dwóch ludzi, którzy mają dokładnie taką samą kombinację inteligencji”.

Bibliografia:

Taraszkiewicz, Małgorzata, i Colin Rose. „Inteligencje wielorakie w klasie. Inspiracje. Jak uczyć uczniów uczenia się”. TRENDY uczenie w XXI wieku. Internetowy magazyn CODN nr 4/8 2006.

http://archiwum.trendy.codn.edu.pl/struktura/konferencja/doc/inteligencje_wielorakie_w_klasie.pdf. Data dostępu: 13/03/2011

Komentarz: Ten wpis pierwotnie opublikowano w 2011 roku, w formie artykułu na firmowej stronie LINGO Centrum Nauczania Języków Obcych & Biura Tłumaczeń, w zakładce „Porady Językowe”.

STATYSTYKI Ten wpis zainteresował 1340 osób. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code