Czym skorupka za młodu nasiąknie… Moje dziecko a nauka języka obcego

| 0 comments

 

Źródło: Witryna „Office.com”

W jakim wieku rozpocząć naukę języka obcego?

W publikacjach z 2010 roku naukowcy donoszą, iż dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego przed ukończeniem trzeciego roku życia, aby móc jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i możliwości.

Czy wiesz, że…?

Element, który odpowiada za szczególną łatwość w przyswajaniu języków u dzieci naukowcy nazywają „czarnym pudełkiem” lub „skarbcem językowym”? Lingwiści uważają, że każdy z nas posiada takie pudełko, które pozostaje otwarte do około jedenastego roku życia. W tym okresie jest nam najłatwiej nauczyć się języka, zarówno ojczystego jak i obcego. Z wiekiem skarbiec językowy zamyka się, a nauka języków obcych staje się dla nas coraz większym wyzwaniem.

Źródło: Witryna „Office.com”

Jajko mądrzejsze od kury. W czym dzieci są lepsze od dorosłych?

Czy nauka języków obcych u dzieci w wieku przedszkolnym ma sens? Po co posyłać trzyletnie dziecko na lekcje języka obcego skoro taki maluch jeszcze niewiele rozumie i nawet nie mówi po polsku? Oto odpowiedź.

Każde dziecko posiada wrodzone zdolności do nauki języków obcych i rozumie znacznie więcej niż jest w stanie wypowiedzieć. Umysł malucha wykorzystuje do nauki języka obcego te same strategie, co do przyswajania języka ojczystego. Małe dzieci są wyjątkowo pragmatyczne i sprytne. Z tego względu najszybciej uczą się tych wyrazów, które są im najbardziej potrzebne. Zwykle są to najpierw rzeczowniki, np. „mama”, „tata”, „auto”, „miś”. Od nauki prostych słówek zaczyna się również przygoda z językami obcymi. Od czegoś przecież trzeba zacząć.

Dzieci z łatwością rozpoznają reguły gramatyczne i są w stanie automatycznie zastosować je do nowych pojęć z tej samej grupy.

Dodatkowo, aparat mowy u dzieci jest elastyczny. W konsekwencji, mali poligloci łatwiej uczą się nowych dźwięków i poprawnej wymowy.

Oprócz tego, dzieci zapamiętują w równym stopniu zarówno to, co zobaczą jak i to, co usłyszą. Dorośli zwykle pamiętają lepiej tylko to, co zobaczą.

Okres ciszy i inne kwestie, o których każdy rodzic wiedzieć powinien

Okres ciszy to pierwszy etap w nauce języka. W tym czasie dziecko nie wypowiada żadnych słów, a jedynie przysłuchuje się dorosłym. Ważne, abyś wiedział, że okres ciszy istnieje i nie zmuszał dziecka do mówienia w języku obcym, jeśli ono nie ma na to ochoty.

Częsty kontakt z językiem jest w przypadku małych dzieci dużo ważniejszy niż długość trwania pojedynczej lekcji. Jeśli nie potrafisz posługiwać się językiem obcym, którego uczy się Twoje dziecko, zatroszcz się o to, aby w domu Twoja pociecha oglądała bajki lub słuchała piosenek w danym języku obcym.

Jeżeli chcesz poprawiać błędy dziecka, rób to dyskretnie i tak, aby go nie zniechęcać. Pamiętaj,  że dla  dzieci  krytyka nie jest  motywująca. Jeśli wykażesz się cierpliwością i będziesz wspierać swoje dziecko, sprawisz, że wyrośnie na mądrego i wrażliwego człowieka o otwartym umyśle.

Powodzenia!

 

STATYSTYKI Ten wpis zainteresował 520 osób. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code